ADAMLAR YAPIYOR FOTOŞOP MU KALDI?

KULLANICI DENEYİMİ TASARIMI NE DEMEK?

Tags:          

Bir kişinin, herhangi bir ürünü, sistemi veya servisi kullanırken ve kullandığı düşünüldüğünde verdiği tepkilere ve oluşan algılar bütününe International Organization for Standardization tarafından verilen tam tanım, kullanıcı deneyimi olarak adlandırılmaktadır.

Ya da, daha basit bir değişle o an önünüzdeki kullandığınız şey kurduğunuz etkileşimdeki hisleriniz diyebiliriz.

Etkileşim içinde olunan şeyin bir araya geldiğinde anlamlı olan birden fazla yüzü olabilir. Örneğin kullanılabilirliği kullanıcı deneyimiyle aynı görmek genel yapılan bir hatadır. Aradaki farkı şöyle açıklayabiliriz; birçok şirket ürünlerinin veya sistemlerinin sorunsuz çalışmasının kullanıcıyı mutlu etmeye yetebileceğini düşünürken bazı şirketler hem sorunsuzluk hem de deneyimden aldığı his üzerine çalışmaktadır. Peter Morville’in hazırladığı bu UX petek şeması sayesinde işi biraz daha kolaylaştırabiliriz.

 

Aslında UX tüm bu bileşenler oluşturuyor.

  • Kullanabiliyor musun?

  • Bulabiliyor musun?

  • İhtiyacını karşılıyor mu?

  • Kullanmak istiyor musun?

  • Değerli bir araç olarak görüyor musun?

  • Güveniyor musun?

 

Örneğin uçak bileti satın almak üzere girdiğiniz sitede istediğiniz gibi biletinizi seçtiniz, fiyatları listelediniz, tıkladınız ve satın almaya karar verdiniz. Check-out sayfası için yönlendirildiğiniz sayfada tüm buraya kadar yaşadığınız deneyimi karalayacak bir deneyimle karşılaşmanız yaşadığınız tüm bu güzellikleri ve belki siteyi unutup bir daha kullanmama kararı almanıza yetebilir.

Tüm bileşenler bir arada eşsiz bir deneyim yaşamanızı sağlar. Veya birlikte kötü bir deneyim yaşamanıza da sebep olabilir.

Peki kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüzü arasındaki fark nedir?

Her şey bir yana UI (kullanıcı arayüzü) olmadan UX bir hiçtir. Aslında iki terminoloji sürekli karışır ya da gelişigüzel aynı şeymiş gibi birlikte kullanılır. Bunu en güzel şu örnekle açıklayabiliriz sanırım: vücudunuzu düşünün, kemikler kod, kusursuzca işleyen tüm iç parçalar UX, dışarıdan görünen, kişiyi çekici yapan tüm özellikler de UI’dır.

Kullanıcı arayüzübir ürünün nasıl görünüp çalıştığıyla ilgilenir. Bu da aslında bir websitesinin akışından görsel tasarımına kadar her şeyi içerir. Kullanıcı deneyimi ise bu tasarımın yukarıdaki bileşenleri kullanarak kullanıcı ile konuşup konuşmadığına odaklanır.

 

UX’in geleceği

İyi haber UX kavramı kolay kolay bizi terketmeyecek. Markalar müşterilerinde bıraktıkları etkinin ne kadar önemli olduğunu farkettiklerinden beri mükemmel kullanıcı deneyimleri yaratmanın peşine düştüler. Güven ve bağlılığın yolunun kullanıcı deneyimlerine gereken özeni göstererek bu deneyimleri ölçümleyerek olacağına inanır hale geldiler. Hepimiz için iyi haber, kullanıcılar UX standartları yükseldikçe daha iyi deneyimler bekleyip sürekli olarak çıtanın yükseltirken kötü deneyimlere olan tolerans gün geçtikçe azalmaya başladı.

 

 

 

 

* Okuduğunuz yazıya vesile olan orjinal metin şu link‘te yayımlanmaktadır. Orjinal yazıyla paralellikler gösterse de Türkçe içerikler kişisel yorumlarımdır. Orjinal post görseli.

what do you think?

Your email address will not be published. Required fields are marked *