KISA NOTLAR

DEV SİLGİ

Tags:    

Harbiye’den Taksim’e yürürken yol boyu direklere asılan elektrik idaresinin yeni kampanyası “dev silgi”, yine “muhteşem”.

Güleç, pilot gözlüklü bir arının dev bir silgiyi kaldırdığı afiş, hassas insanları hasarlı, duyguluları dramatik edercesine sürreal retorik yaklaşımı ve aşırı gerçekçi simgesel anlatımı ile yine güldürmedi.

Afiş, temelde bir dev silgi görseli ve etrafında yazılmış ufak yazılardan oluşuyor. Diyor ki, “en yakın elektrik idaresine gel, dev borcunu sil ve git.”

 

Böyle bakarsak sorun yok tabi ki, ama bu boş mizah anlayışını tümden tasarımı ile birlikte ele alınca beyin yakıyor.

Mizah sözcüğü Arapça’dan dilimize geçme, aslı müzah olan bir kelimedir ve reklamcılıkta sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Afişteki silgi belli bir hedef kitleyi güldürüyor mu bilmiyorum (sanmıyorum) ama mizahın temel iki diğer işlevini yerine getiriyor, akılda kalıcı ve dikkat çekici! buna diyecek şey yok. Ama genele hitap eden bu tip Türk sokak afişlerinde tipografi öldü ölüyor, tasarım prensipleri külliyen göz ardı ediliyor, bunun yerine dev silgiler falan kullanılıyor. İnsanların algısı bu şekilde de değiştiriliyor. Bu tarz slogan kullanımını otobüste, metro içlerindeki ekranlarda, devlet eli deyen her yerde sıklıkla görmeye başladık. “Kusura bakmasınlar tasarımda Gestalt Prensibi de neymiş biz kendi prensiplerimizi kullanmayı biliriz!” diyen anlayış yüzünden her yıl birçok grafiker kör oluyor. Bak sen yine mizahını yap, tipografiyle oyna falan da ama gözünü seveyim evinde yap, böyle yaptım deyip direklere falan asma canım.

Bireylerin mizah anlayışına sahip olması kötü değildir, ama bir elektrik kurumu afişinde mizah ne müdür! Mizah, öz farkındalığı ve öz eleştiriyi beraberinde getirir. O zaman bu da “size dev gibi borç taktık ama komiklik yapıp dev silgi ile siliyoruz” demek olmuyor mu o zaman?

Mizah, tipografi ve grafik simgesellik, öyle ehli keyif, canına minnet bir şey değil! Öyle ben silgi kullandım, gözlüklü kınkanatlı ile komiklik yaptım yanına da berbat bir tipografiyle bir şeyler yazdım pek olmamış sayın kurum abi.

Yine olmadı be canım, bizimle değilsın.

what do you think?

Your email address will not be published. Required fields are marked *