FOTOŞOP MU KALDI?

EMAIL GÖNDERİMLERİNİZİN OKUNMASI İÇİN 5 İPUCU

Tags:           

Email gönderimleriniz için üyelik butonunu doğru yere koyduğunuzdan eminsiniz, otomatik cevaplayıcılarınızı kurdunuz ve hatta potansiyel müşterilerinize göndermek üzere tasarımlarınız da hazır. İster sıfırdan bir içerik ve tasarımla gönderim yapacak olun, isterseniz var olan e-postalarınızı geliştiriyor olun. Bu detaylar potansiyel müşterilerinizi harekete geçmeleri için ikna etmenizde yardımcı olacaktır.

Email stratejiniz özellikle, okuyucunun deneyimi çevresinde gezinmelidir. Okuyucuların duygusal ve bilişsel (cognitive) deneyimlerini artırarak onların gerçekten okumak isteyeceği gönderimler yaratabilirsiniz.

Üyelik butonuna basıldığı andan itibaren okuyucu, işine yarayacak değerli bir içerik görmek için beklemeye başlar. Tam da bu zamandan sonraki birkaç ay okuyucu ile aranızdaki ilişkileri en sağlam tutmanız gereken zamanlardır. Bu dakikadan itibaren pazarlama amaçlarınızı ve stratetjinizi hedef alan, nokta atışları yapacağınız içerik planlaması, devamlılık ve bağlılık adına çok önemlidir. Planlamanızı oluştururken, önünüzdeki aylarda bültenlerinizde hangi konulara odaklanacağınızı iyi tartmalı, ve bu konularda yeterli içeriğiniz olup olmadığından öncelikle emin olmalısınız. Bu öz değerlendirme, sıfırdan hazırlayacağınız veya halihazırda gönderdiğiniz ve iyileştirmek istediğiniz e-posta içeriklerinizle ilgili size genel bir fikir sağlayacaktır.

Kendinize aşağıdaki maddeleri sorarak başlayabilirsiniz:

 

Websitem için e-posta gönderiminin ana amacı nedir?

  • Hedef kitlem bu e-postalardan ne bekliyor?
  • Gerçekçi olmak gerekirse, onların beklediği bu değeri ortaya koyabilir miyim?
  • E-posta gönderimlerim için gerekli içeriği nereden bulacağım?
  • Amaçladığım mesajı nasıl göndereceğim?
  • Hangi sıklıkla e-posta göndermek doğru?
  • İlk sıradaki rakiplerim kimler?
  • Neleri doğru, neleri yanlış yapıyorlar?
  • Bu doğruları ve yanlışları kendi kurumsal stratejime nasıl uyarlayabilirim?

 

1. E-postayı 7’ye böl

İnsanlar bilgiyi işleme konusunda limitli bir kapasiteye sahiptir. İnsan beyninin bu çalışma biçimi sebebiyle, call to action / CTA butonlarını (dönüş almak istediğiniz yerlere koyduğunuz butonların) 5 ile 9 parçaya bölerek farklı yerlere koymak yararlıdır. Bu noktalar birbirinden öyle çok uzak yerleştirilmese bile, önemli bilginin bölünerek sunulması sayesinde okuyucunun, bir satır önce okuduğunu unutmadan yazı sonunda konunun tümü hakkında fikir sahibi olması daha olasıdır. Bu sebeple e-postanızda ne mesaj veriyorsanız verin “ sihirli sayınız 7, veya artı/eksi 2 şeklinde 9 veya 5’tir.”

 

2. Mobil uyumlu tasarım

Gereksiz formları silerek yüklenme süresini düşürmek ve akıllı telefonlardan tıklanma oranını %65 oranında artırmak mümkün. Aralık 2013’te yapılan 31 günlük Movable Ink’s Agile Email Marketing Platform’un yaptığı araştırma doğrultusunda hazırlanan Birleşmiş Milletler, Tüketici Ürünleri Tercihleri Raporu’na göre, artık çok daha fazla kullanıcı masaüstünden değil iPhone’larından email açıp, görüntülemekte. Bu sebeple, son yıllarda artık neredeyse çoğu kişinin akıllı telefonlardan maillerini kontrol edip,emaillerinizi bu ortamdan açtığını düşünerek tasarımlarını yapmalı veya mobil optimizasyonuna önem vermelisiniz.

 

3. Demografik özellikler

Hedef kitlenizi bildiğiniz gibi onların davranış alışkanlıklarını da bilmelisiniz. Ancak bu şekilde onlara özel metodlarla gönderim yapabilir ve başarı sağlayabilirsiniz. Her davranış grubuna ve gönderim hedefine özel hazırlanmış demografik datalar mevcut olduğundan size düşen gönderim öncesi bu demografik alışkanlıkları araştırıp o doğrultuda taktikler geliştirmek.

 

4. Ücretsiz servisler

Silverpop – IBM şirketlerinden biri olan Silverpop’a, email ile kaydolarak yüzlerce içeriğe erişebilirsiniz. Bu araştırmalar; e-mail pazarlama, pazarlama otomasyonu, sosyal, mobil, kampanya otomasyonu, potansiyel müşteri (lead) kaydetme, davranışsal ve işlem bazında email pazarlama, web formları ve landing page’ler, raporlama ve analytics.

MailChimp – Artık bir endüstri standardı olan bu platformun, B2B müşterilerinin kampanyalarından toplanmış tonlarca bilgiye erişimi vardır.Mailchimp Araştırma sayfası’ndan bu raporları ve bulguları indirebilirsiniz.

MarketingSherpa – Araştırma çalışmalarının izini sürerek pazarlamacılar için rafine bilginin adresi, araştırma enstitüsü. MarketingSherpa, ücretiz raporları için tıklayın. Ayrıca ücretli eğitimlerine de katılabilirsiniz. Bilgiyi stratejik bir şekilde yorumlayarak kullandığınızda bu kaynaklar kampanya oluştururken size yardımcı olacaktır.

 

5. Kişiselleştirme

İçerik pazarlamasının yapacaksanız içeriğin kendisi hiçbir zaman “sallamaya” gelmez. Bu her email gönderiminiz için geçerli bir alışkanlık olmalıdır. Tasarım ve içerik seçimi birlikte, kullanıcıda bir etki bırakır. Herhangi bir kampanyaya başlamadan, bırakmak istediğiniz etkinin ve duygunun kararını verin. Bunun için kullandığınız dil, font, renk ve görsel seçimleriniz okuyucuda iz bırakır. Duygular, iletişimin olmazsa olmazı, rakının yanındaki peynir veya balık gibidir, bu sebeple kampanyalarınızı oluştururken yeterli ön araştırma ve çalışmayı yaparsanız ancak doğru seçimleri yapabilir ve doğru duyguyu yaratabilirsiniz.

 

what do you think?

Your email address will not be published. Required fields are marked *